Krem z radem na zmarszczki i płynny azot za 40 groszy

Bez kategoriiMożliwość komentowania Krem z radem na zmarszczki i płynny azot za 40 groszy została wyłączona

W sobotę 4 czerwca uczniowie technikum informatycznego i elektronicznego wzięli udział w wydarzeniu naukowym „getScience();” zorganizowanym przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Studenci i pracownicy naukowi Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej przygotowali szereg bardzo atrakcyjnych zajęć z różnych dziedzin.

IMAG0207 IMAG0211 IMAG0214

Dzień rozpoczęły zajęcia praktyczne. Informatycy i elektronicy uczyli się programować platformę Arduino i konstruowali działające układy z wykorzystaniem różnych komponentów: diody LED, silniki, termometry, wyświetlacze ciekłokrystaliczne itp. Graficy poznawali użyteczne sztuczki i techniki przydatne w edycji obrazów cyfrowych poprzez wykorzystanie filtrów i efektów – od prostych po zaawansowane. Nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, że warsztaty były bardzo owocne i dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności uczestników. Prowadzących było kilku, dzięki czemu początkujący mieli właściwe wsparcie, a eksperci mogli się wykazać wykonując trudniejsze zadania.

IMAG0228IMAG0229IMAG0234

Po warsztatach studenci przygotowali arcyciekawe doświadczenia z płynnym azotem. Zamrożona parówka rozpadła się na drobne kawałki po upuszczeniu na podłogę. Bananem można było wbijać gwoździe. Piękny kwiat rozpadł się jakby był z kruchego szkła. Po dolaniu azotu do soku powstawał zimny sorbet, który bez obaw można było spożyć (kuchnia molekularna). Ale to był dopiero początek, po którym nastąpiły poważniejsze doświadczenia fizyczne. Balony kurczyły się lub wybuchały z hukiem metal się wyginał, azot tworzył fontanny i efektowne chmury. W finale za pomocą azotu skropliliśmy tlen i za jego pomocą przetopiliśmy delikatną stalową watę w twardą kulkę. Azot lał się strumieniami, ale jak się dowiedzieliśmy, jego litr kosztuje zaledwie 40 gr. J Niestety, naczynie do jego przechowywania to już koszt kilku tysięcy złotych.

Kolejną atrakcję przygotował nasz absolwent – Damian Łączak. Na przykładzie dwóch stworzonych przez siebie gier prezentował rzeczywistość wirtualną z wykorzystaniem okularów Oculus Rift. Wrażenia były niesamowicie realistyczne. Gracze niekiedy całym ciałem wykonywali uniki uciekając przed wirtualną przeszkodą. Niektórzy po ściągnięciu okularów odczuwali lekkie zawroty głowy, gdyż błędnik „nie rozumiał”, dlaczego mózg widział i odczuwał coś, co w rzeczywistości nie istniało.

IMAG0180 IMAG0190 IMAG0193

W drugiej części dnia uczestniczyliśmy w wykładach z fizyki  i informatyki. Dr inż. Paweł Janowski w porywającym wykładzie  – „Na zmarszczki rad”, przedstawił zagadnienia związane z naturalną promieniotwórczością. Wykład był ilustrowany niesamowitymi przykładami zastosowania pierwiastków promieniotwórczych w XiX i XX wieku. Uczestnicy mogli samodzielnie za pomocą detektorów wykonać pomiary radiacji najróżniejszych materiałów. Słuchacze dowiedzieli się sporo zaskakujących informacji. Wyobraźcie sobie, że w typowym ogródku o powierzchni 1 ara do głębokości 1 metra znajduje się prawie pół kilograma uranu!

Dzień zakończył się wykładem dra inż. Antoniego Dydejczyka, który wprowadzał uczestników w tematykę chmur obliczeniowych. Prowadzący zadawał uczestnikom wiele pytań, a prawidłowe odpowiedzi nagradzał upominkami i książkami.

Kto mógł pojechać z nami do Krakowa, a został w domu – niech żałuje i pojedzie następnym razem.

© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.