„Kwiatek” na podium w Warszawie w konkursie Imagine Cup

Bez kategoriiMożliwość komentowania „Kwiatek” na podium w Warszawie w konkursie Imagine Cup została wyłączona

Kolejny raz nasi uczniowie pokazali siłę „Kwiatka” zajmując III miejsce w krajowej edycji konkursu Imagine Cup. Wielki finał odbył się w 13 kwietnia 2016 r. w Warszawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Sukces jest tym większy, że jest to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. Organizowany jest przez firmę Microsoft w trzech kategoriach: Innovation, Games i World Citizenship. W tej ostatniej startował team TechnoZONE z naszej szkoły w składzie: Artur Czernia (kl. 3aT), Patryk Ciebień (2aT), Mateusz Siwula (4cT) i Aleksander Ironside (4aT).

notatka1Nasza drużyna zaprojektowała i wykonała mobilny system bezpieczeństwa kierowcy – Anti-Collision Car System możliwy do zamontowania w każdym samochodzie. Wykorzystali do tego celu wykonany przez siebie sterownik elektroniczny, czujniki laserowe i ultradźwiękowe oraz napisaną na smartfon lub tablet aplikację. Czujniki ostrzegają kierowcę przed zderzeniami i zablokowaniem drogi innym pojazdom. Natomiast kamera smartfonu rozpoznaje pasy ruchu. Jeśli kierowca zaśnie, system wszczyna alarm po niezamierzonym przekroczeniu linii na jezdni. W razie wypadku system automatycznie zawiadamia o tym fakcie służby ratownicze przesyłając na numer ratunkowy 112 koordynaty GPS zdarzenia oraz wykonując połączenie głosowe.

notatka3System przygotowany jest do wykrywania miejsc, gdzie prawdopodobieństwo kolizji i wypadków jest bardzo duże. Odbywać się to będzie dzięki automatycznemu przesyłaniu danych o niebezpiecznych zdarzeniach do chmury obliczeniowej Microsoft Azure. Po ich przetworzeniu chmura poinformuje kierowców o niebezpiecznych miejscach i rodzaju zagrożeń.

Konkursowe zmagania były bardzo trudne, gdyż wymagały wiedzy z zakresu informatyki (głównie programowania), elektroniki (w tym sterowniki mikroprocesorowe), biznesu, technik prezentacyjnych i multimedialnych. W dodatku uczestnicy musieli na każdym etapie posługiwać się sprawnie językiem angielskim.  Wszystkie prezentacje, filmy i dokumentacja musiały być wykonane w języku Szekspira. To samo dotyczy rozmów kwalifikacyjnych z komisjami konkursowymi.

Ideą konkursu było nie tylko wykonanie gotowego produktu. Uczestnicy musieli, oprócz wykonania oprogramowania i elektroniki, stworzyć model biznesowy umożliwiający wprowadzenie swojego produktu na rynek. Nasza drużyna musiała wcielić się w rolę przedsiębiorców i opracować wiarygodny plan działań: rozeznanie rynku, pozyskanie środków finansowych, marketing, partnerstwo z innymi podmiotami, dystrybucja, serwis, strategia na najbliższe 5 lat itp.

notatka2W kolejnych pięciu etapach od końca grudnia ubiegłego roku miesięcy team TechnoZONE wykonał ogromną pracę tworząc oprogramowanie, okablowanie samochodu, sterownik elektroniczny oraz pomniejszony, działający model systemu dla celów prezentacyjnych. Aby awansować do kolejnych etapów, należało również tworzyć prezentacje i filmy o produkcie, rozmawiać z kilkoma komisjami w języku angielskim oraz uczestniczyć w szkoleniach biznesowych. W skład komisji konkursowych, poza przedstawicielami Microsoftu, wchodzili prezesi, menedżerowie i specjaliści z wiodących polskich firm z branż informatycznych, energetycznych, motoryzacyjnych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zwieńczeniem konkursu była gala finałowa na dużej scenie przy wielkiej publiczności, podczas której zespoły walczyły o miejsca na podium. Zajmując III miejsce, nasz team zostawił w tyle wiele wyższych uczelni. Żadna drużyna ze szkoły ponadgimnazjalnej jeszcze nigdy nie zaszła w tym konkursie tak wysoko.

notatka5Pragniemy podziękować Panu Jackowi Ochabowi – dyrektorowi CKP w Dębicy ze udostępnienie wyposażenia i pracowni podczas prac elektrycznych oraz Panu Dariuszowi Ferencowi za pomoc w wykonaniu instalacji elektrycznej w samochodzie. Jesteśmy wdzięczni naszym paniom – anglistkom: Ewie Dziurzyńskiej, Agacie Kmiecik i Marzenie Dziurzyńskiej, za pomoc w tłumaczeniu zawiłych tekstów technicznych. Wsparł nas również Pan Marek Burakowski – właścicielowi firmy Auto Elektronika „NOBIL”. Gorące podziękowania kierujemy w stronę Pani Dyrektor Joanny Dymitrowskiej za finansowe i organizacyjne wsparcie projektu na każdym etapie konkursu.

A nam nie pozostaje nic innego, jak wystartować w Imagine Cup 2017 i uzyskać jeszcze lepszy wynik.

Budowa systemu

Pierwszy dzień-eliminacje do ścisłego finału

Drugi dzień-finał na wielkiej scenie