Nasz satelita zostanie wystrzelony w rakiecie!

Bez kategoriiMożliwość komentowania Nasz satelita zostanie wystrzelony w rakiecie! została wyłączona

CanSat_TeamJuż od pół roku uczniowie z Koła Naukowego TechnoZONE pracują nad skonstruowaniem minisatelity w ramach konkursu European CanSat 2017. Jest on organizowany przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Konkurs polega na zbudowaniu i zaprogramo­waniu minisatelitów i prowadzeniu za ich pomocą badań naukowych podczas lotu rakietą i później­szego opadania na spadochronie. Nazwa „CanSat” oznacza satelitę o wielkości małej puszki po napojach. Tylko 10 najlepszych projektów z całej Polski zakwalifikowało się do ostatecznego testu rakietowego, a wśród nich nasza drużyna TechnoZONE. Najlepszy zespół awansuje do finałów europejskich.

CanSat_allCanSat_wwwCanSat_all_2
Finały odbędą się w dniach 7 – 9 kwietnia 2017 r. Najpierw odbędzie się lot próbny samolotem i wypuszczenie minisatelitów z wysokości kilkuset metrów. Na drugi dzień odbędzie się właściwa rywalizacja. CanSaty zostaną wystrzelone rakietą na pułap kilku kilometrów. Podczas opadania na spadochronach będą zbierać dane naukowe, wykonywać zdjęcia i transmitować je przez radio do samodzielnie skonstruowanej przez uczniów stacji naziemnej.

Złożoność złożeń konkursowych sprawiła, że jest to najbardziej skomplikowany projekt, z jakim do tej pory zetknęli się nasi uczniowie. Oprócz wiedzy z zakresu elektroniki, informatyki, robotyki, mechatroniki, radiotechniki i fizyki, należało prowadzić prace zgodnie ze standardami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polegało to m.in. na drobiazgowym rozplanowaniu zadań, przeprowadzaniu testów urządzeń i składaniu organizatorowi konkursu regularnych raportów w języku angielskim.

Dokonać tego mogła tylko interdyscyplinarna grupa uczniów, w skład której wchodzą: Anna Wodzisz (2aL), Natalia Żmuda (2aL), Tomasz Zdziebło (2cT), Patryk Ciebień (3aT), Artur Czernia (4aT), Maksymilian Kania (4aT), Konrad Micek (3aL), Łukasz Krystoń (2cT), Krystian Nitkowski (2cT), Kacper Bassara (2aT). Na zaprojektowanie, zbudowanie, oprogramowanie i przetestowanie kolejnych wersji CanSata poświęcili kilkaset godzin ciężkiej pracy.

Razem z opiekunami projektu – Markiem Braunem i Wojciechem Cebulą oraz konsultantką językową – Agatą Kmiecik, trzymamy kciuki za powodzenie naszej drużyny w finałach krajowych.