TechnoZone w KOSMOSIE!

Bez kategoriiMożliwość komentowania TechnoZone w KOSMOSIE! została wyłączona

kw0

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zakwalifikowana do polskiej edycji międzynarodowego konkursu CanSat.

CanSat to międzynarodowy konkurs, który zachęca uczniów do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych.

kw1

źródło: esero.kopernik.org.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ang. EuropeanSpace Agency, ESA) pragnie wspierać państwa członkowskie w realizacji działań odbywających się w ramach programu CanSat, aby umożliwić uczniom szkół średnich ich pierwszy kontakt z prawdziwym projektem kosmicznym. EuropejskaAgencja Kosmiczna zorganizowała jak dotąd pięć konkursów CanSat na szczeblu europejskim. Odbyły się one w latach: 2010, 2012, 2014, 2015 i 2016. Drugie ogólnopolskie finały konkursu CanSat, organizowane przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, odbędą się już w kwietniu 2017 r.

Konkurs polega na zbudowaniu minisatelityCanSat tj. modelu prawdziwego satelity o wielkości i kształcie puszki po napoju. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – moduł zasilania, czujniki oraz systemy lądowania i komunikacji – w tak niewielkiej przestrzeni. Gotowy CanSat zostaje wyniesionyprzez awionetkę na wysokośćkilkuset metrów i wystrzelony przez rakietę na pułap ok. 3 kilometrów.I takrozpocznie się jego misja – eksperyment naukowy zakończony bezpiecznym lądowaniem. Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego. Moduł komunikacyjny musi zapewnić komunikację podczas opadania satelity na spadochronie i przesyłanie do stacji bazowej mierzonych parametrów. Wszystkie zadania ma kontrolować zaprogramowany przez uczniów mikrokomputer.

CanSat jest jedyną w swoim rodzaju szansą dla uczniów, aby zdobyć praktyczne doświadczenie w projekcie, który bardzo realistycznie oddaje projekty kosmiczne. Uczestnicy konkursu są odpowiedzialni za wszystkie aspekty misji: wybór celów, zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanieCanSata, integracja podsystemów i testy, przygotowanie do startu i analizę danych.

kw02

źródło: Wikipedia

Grupa naszych uczniów biorących udział w konkursie składa się z uczniów technikum informatycznego, elektronicznego i liceum. Będzie to kolejny duży projekt szkolnego koła naukowo-technologicznego.Opiekunowie grupy – pan Marek Braun i pan Wojciech Cebula – będą doradzać drużynie w kwestiach konstrukcyjnych i naukowych. Życzymy naszemu kosmicznemu teamowi powodzenia w tym prestiżowym konkursie.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronach:

http://esero.kopernik.org.pl/

www.cansat.eu

kw3

© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.