TechnoZONE wyrusza na orbitę

Bez kategoriiMożliwość komentowania TechnoZONE wyrusza na orbitę została wyłączona

Aż dwie nasze drużyny awansowały do II etapu konkursu European Astro Pi Challenge organizowanego przez Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Polega on na stworzeniu misji naukowych, które zostaną zrealizowana na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w europejskim laboratorium kosmicznym Columbus. Znajdują się tam m.in. dwa komputery – Ed i Izzy – zbudowane na bazie popularnego mikrokomputera Raspberry Pi, wyposażonego dodatkowo w czujniki temperatury, ciśnienia, wilgotności, żyroskop, akcelerometr, magnetometr i kilka innych podzespołów. Zadaniem drużyn jest stworzenie dwóch misji w postaci oprogramowania wykorzystującego te komputery.

astropikit

astropi_technikum

Misja główna, którą ogłosił z orbity astronauta Thomas Pesquet na początku swojej 6-miesięcznej misji „Proxima”, polega na wykryciu obecności członków załogi ISS pracujących w module Columbus. Zadaniem misji pobocznej, którą zespoły wymyślą samodzielnie, jest zaprojektowanie eksperymentów naukowych oraz napisanie wykonującego je programu.

Zespoły muszą posiadać szeroką wiedzę z fizyki, astronomii i astronautyki, informatyki i elektroniki. Do poprawnego skonstruowania misji potrzebne jest również zainteresowanie eksploracją kosmosu i życiem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dlatego zespoły złożone są z uczniów technikum informatycznego i elektronicznego oraz liceum ogólnokształcącego o profilu mat-fiz-info. TechnoZONE Team tworzą: Agata Przybyła, Marek Pisarczyk, Paweł Malisz – wszyscy z 1aT oraz Patryk Kowalski i Kamil Gwóźdź – 1aLO. Drugi zespół – AstroZONE – to: Dominik Łukasik – 1bT, Jan Kania i Szymon Stepaniak – 1cT oraz Bartłomiej Matłok i Bartosz Wadas – 1aLO. Konsultantami drużyn są nauczyciele Marek Braun i Wojciech Cebula.

astropikit

Aby wykonać zadanie, wszystkie drużyny zakwalifikowane do II fazy konkursu (350 w całej Europie) otrzymały od Europejskiej Agencji Kosmicznej identycznie wyposażone mikroko­mputery Astro Pi, jak na pokładzie ISS. Do 28 lutego 2017 r. należy zaprogramować eksperymenty, z których najlepsze zostaną uruchomione na orbicie w III etapie konkursu. Przez kilka tygodni programy będą po kolei testowane na ISS. Wyniki eksperymentów misji pobocznych zostaną przesłane na Ziemię w celu dokonania analizy naukowej. Zwycięzcy finałów europejskich zostaną wybrani 15 maja 2017 r.

astro_pi_partners_logos

Strony internetowe:
ESERO – II faza konkursu European Astro Pi 2016/2017
Astro Pi

© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.