21 czerwca 2022 r. sprzed dębickiego „Kwiatka” wypuściliśmy w stratosferę wypełniony helem balon. Dzień był wyjątkowo wietrzny, a kierunek wiatru jednoznacznie wskazywał, że balon zaleci aż na Ukrainę. Dlatego aparatura elektroniczna ograniczona została do minimum, gdyż była nie do odzyskania.
Kolejne zdjęcia pokazują początkowy etap wznoszenia.
Poniżej znajduje się mapa z trasą, którą przebył balon. Tak jak przewidywaliśmy, doleciał do Ukrainy. Następnie zawrócił i ponownie znalazł się nad Polską. Tuż przy granicy pękł i podczas opadania na spadochronie trzeci raz przekroczył granicę państwa. Spadł na ziemię ukraińską.
Podczas lotu nadawane były z balonu zdjęcia z życia naszej szkoły oraz koła naukowego TechnoZONE. Mogli je odbierać radioamatorzy z całej Polski. Na żywo mogliśmy obserwować położenie balonu na mapie oraz odczytywać jego wysokość i prędkość poruszania się.
Następna mapka dokumentuje maksymalna wysokość, na która wzbił się balon: 33005 m. Na tej wysokości ciśnienie jest już tak małe, że balon kilkakrotnie powiększa swoją objętość. W końcu balon pęka, gdyż ścianki balonu nie wytrzymują siły rozciągającej.
Na jednej z mapek zaobserwowaliśmy rekordową prędkość przelotową balonu – aż 387 km/h. Miało to miejsce na wysokości 8109 m.
Analizą całej trasy balonu, jego prędkości i kierunku lotu zależnego od wysokości, zajęliśmy się kilka dni po ukończeniu misji. Okazało się, że wiatr potrafi zmieniać kierunek nawet o 270 stopni przy zmianie wysokości o zaledwie 100 metrów. Na poniższej mapce pokazują to charakterystyczne „pętelki” na trasie balonu. Jest to dowód na to, że nasza atmosfera jest niezwykle dynamiczna.
Koordynatorem całego przedsięwzięcia był Szymon Hajduk – członek Koła Naukowego TechnoZONE i założyciel Szkolnego Koła Łączności SP8KDE. Lot odbył się dzięki technicznemu wsparciu pana Włodzimierza Tarnowskiego z wrocławskiego stowarzyszenia WroSpace. Podziękowania należą się również panu Hubertowi Hajdukowi z firmy „Instalacje24.org”.