Finały Turnieju Maszyn Wiatrowych w Warszawie

Bez kategoriiMożliwość komentowania Finały Turnieju Maszyn Wiatrowych w Warszawie została wyłączona

Dębicki „Kwiatek” poprawił swój wynik sprzed roku w finałach „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych”, który odbył się 14 kwietnia 2023 r. w Centrum Nauki „KOPERNIK” w Warszawie.

W poprzednim artykule opisaliśmy drogę, jaką w walce o kwalifikację do finałów ogólnopolskich przebyła nasza drużyna TechnoZONE: Martyna Gruszka, Kacper Bielawski i Mikołaj Pękala z kl. 3bT. Osiągnięte wówczas wyniki uplasowały naszą drużynę na pierwszym miejscu w okręgu, ale dopiero na siedemnastej pozycji w kraju. Dlatego nasi turbiniarze ulepszyli swoją maszynę. Podstawową innowacją było wykonanie nowego wirnika z kształtem łopatek zapewniający duża prędkość obrotową. Wprawdzie przy dużych prędkościach spada moment obrotowy przy zatrzymanym wale, ale jednocześnie wzrasta moc turbiny. Zaokrąglony został również profil wlotu powietrza w celu zmniejszenia oporów aerodynamicznych.

Wirnik znów został wydrukowany w Podkarpackim Centrum Innowacji (PCI), gdyż nasza szkoła nie posiada dużej drukarki 3D. W celu otrzymania bardzo dokładnego i gładkiego wirnika, druk zaplanowany został na ponad 102 godziny. Niestety, podczas weekendu musiał się zaciąć filament w dyszy i wydruk się zepsuł. Była to bardzo trudna sytuacja, bo do finałów pozostał niepełny tydzień, a turbina z nowym wirnikiem wymagała wielu testów i konfiguracji. Podjęta została decyzja o zmianie typu filamentu i obniżeniu parametrów wydruku. Dzięki temu po trzech dniach wirnik był gotowy. Wymagał tylko pół dnia szlifowania i wyważania, dzięki czemu uzyskał niemal idealny kształt. Już pierwsze próby „nowej” turbiny potwierdziły znakomite parametry wirnika.

W ostatni poniedziałek kwietnia najlepsze drużyny z całej Polski stanęły do rywalizacji finałowej. Dużo z nich również dokonała przeróbek swoich konstrukcji. Ku zaskoczeniu większości uczestników, niemal 90% turbin osiągnęło gorsze wyniki, niż w eliminacjach okręgowych. Tłumaczenie, że przeróbki maszyn pogorszyły ich wydajność, były mało prawdopodobne, gdyż niemal wszystkie szkoły startowały w tym turnieju już nie po raz pierwszy i miały duże doświadczenie w konstruowaniu turbin wiatrowych. Kilka drużyn nie dokonało żadnych przeróbek, a ich wyniki mocno się pogorszyły.

Prawdopodobnie organizatorzy zmniejszyli prędkość powietrza na stanowisku badawczym. Przez to szybkoobrotowy wirnik naszej drużyny nie został w pełni wykorzystany. Nie był w stanie rozpędzić się do zakładanych 900 obrotów na minutę i osiągnąć pełnej mocy. Jednak przedfinałowe innowacje sprawiły, że turbina TechnoZONE, jako jedna z zaledwie trzech drużyn poprawiła wyniki z eliminacji okręgowych i finalnie zajęła 6 miejsce. W ten sposób awansowała aż o 11 pozycji (najbardziej ze wszystkich szkół) i o jedno miejsce poprawiła swój ubiegłoroczny wynik.

Gratulujemy naszym uczniom świetnego wyniku i jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wspierali ekipę TechnoZONE: Jackowi Ochabowi, dyrektorowi Centrum Kształcenia Zawodowego,  panu Sławomirowi Łakomemu – opiekunowi ze strony CKZ, panu Łukaszowi Szubartowi z Podkarpackiego Centrum Innowacji i panu Sławomirowi Bielawskiemu, prezesowi firmy „Duet”. Duże podziękowania należą się również uczniom, którzy z racji ograniczeń regulaminowych nie zmieścili się w oficjalnym składzie drużyny: Patrykowi Pocicy z kl. 3adL i Jakubowi Stanuli-Kaczce z kl. 4bT.

© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.