Sukces naszych uczniów w II edycji konkursu „Naukolatka”

Bez kategoriiMożliwość komentowania Sukces naszych uczniów w II edycji konkursu „Naukolatka” została wyłączona

Politechnika Rzeszowska była organizatorem finału wojewódzkiego II edycji międzywojewódzkiego konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”, do którego zakwalifikowało się 15 zespołów uczniowskich z trzech województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Celem wydarzenia jest wspieranie zdolnych uczniów, których pomysły mogą mieć praktyczne zastosowanie w obszarach naszego życia. Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Politechniczna Sieć Via Carpatia”.

Już drugi rok z rzędu „Kwiatek” tryumfował w tym bardzo trudnym i prestiżowym konkursie.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna „TechnoZONE” w składzie: Szymon Hajduk (3ceT) – lider zespołu, Martyna Gruszka (4bT) i Krzysztof Kucharski (2bT). Przez 8 miesięcy realizowali projekt naukowy „Stratosferyczna misja z kontrolowanym zrzutem”. Polegał on na wykonaniu pełnej misji stratosferycznej z wykorzystaniem balonu meteorologicznego, przeprowadzeniu kilku eksperymentów z meteorologii, astrofizyki i biologii oraz dokonaniu analizy naukowej danych pozyskanych podczas misji.

Projekt był niezwykle złożony. Najpierw przez kilka miesięcy konstruowane były kapsuły ze sprzętem badawczym. Największą innowacją było wykonanie systemu zdalnego odcinania ładunku za pomocą sygnału radiowego. Jest to bardzo ważne w sytuacjach, gdy istnieje niebezpieczeństwo upadku ładunku w niedostępnych i niebezpiecznych rejonach. Wcześniejsze odcięcie umożliwia odzyskanie cennych kapsuł, które w klasycznych misjach byłyby stracone.

12 kwietnia 2024 r. balon wzniósł się w powietrze (tutaj przeczytacie o szczegółach misji). Do ostatniego momentu nie było pewności, że system odcinania zadziała. Ku radości wszystkich zadziałał bezbłędnie. Uzyskane dane z czujników pogodowych i telemetrycznych pozwolą na wprowadzenie ulepszeń i projektowanie jeszcze bardziej spektakularnych lotów stratosferycznych.

Największą niespodzianką naukową był efekt eksperymentu biologicznego, w ramach którego wynieśliśmy w stratosferę 4 gatunki nasion (koper, rzeżucha, marchew i niezapominajka). Okazało się, że po ich wysianiu wykiełkowały od 3 do 5 dni wcześniej, niż próbki kontrolne. Wyrosły również bujniej, niż nasiona pozostające na ziemi. Aby zapewnić pełny profesjonalizm tych badań, nasiona powierzono specjalistce w tej dziedzinie – p. Jadwidze Czachor z Podkarpackiego Centrum Innowacji, która przeprowadziła z nimi szereg badań w różnych warunkach w pracowni BioGreen.

Do finału, po eliminacjach wojewódzkich, dostało się 15 drużyn. Prezentowały one swoje dokonania w głównej auli Politechniki Rzeszowskiej. Projekty były merytoryczne bardzo zróżnicowane, od bardzo technicznych, przez badania naukowe, po tematykę ekologiczną. Wykorzystywano w nich wiedzę i umiejętności z programowania, sztucznej inteligencji, elektroniki, mechaniki, automatyki, modelowania i druku 3D oraz dziedzin STEM. W sumie przyznano 6 tytułów laureatów.

W ocenie wszystkich obecnych, prezentacja naszego Koła Naukowego „TechnoZONE” była na najwyższym poziomie merytorycznym i wizualnym. Nasi uczniowie – Szymek Hajduk i Martyna Gruszka – zrobili na oglądających ogromne wrażenie – tak swoją wiedzą i umiejętnościami jak również kompetencjami komunikacyjnymi. W ten sposób nasza szkoła umocniła się na prowadzeniu w ogólnej klasyfikacji tego konkursu. W przyszłym roku odbędzie się III edycja „Naukolatka”, w której na pewno znów wystartujemy.

© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.