W kole naukowym „TechnoZONE” przez całe ferie uczniowie mogli realizować swoje pasje i projekty. Codziennie dużo się działo – nie tylko w pracowniach koła, ale również na korytarzach i w szkolnym ogrodzie. Już w pierwszy dzień ferii, w ramach konkursu „Wschodzący Innowatorzy”, członkowie koła pracowali nad dronem przenoszącym przesyłki do wskazanej lokalizacji. Projekt jest bardzo ambitny, co docenili organizatorzy konkursu, kwalifikując go do ścisłego finału.

Dron nie jest zakupiony w sklepie. Nasza drużyna buduje go samodzielnie od podstaw. Będzie on wyposażony w unikalny system odcinania przenoszonego ładunku nad celem. Ma się to odbywać w sposób autonomiczny z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów lokalizacyjnych. Na razie trwają testy na szkolnych korytarzach i w szkolnym ogrodzie :). Życzymy naszym droniarzom powodzenia – finały już na początku kwietnia.

Równolegle trwają prace nad projektami fotowoltaicznymi przygotowywanymi na dwa konkursy: „Inżynierowie Przyszłości” i „Naukolatek – nastoletni naukowiec”. W ich ramach prowadzone są badania naukowe mające dać odpowiedź na pytanie, jak zwiększyć wydajność dotychczasowych rozwiązań stosowanych w fotowoltaice.

Dzięki współpracy z firmami ML-System, Saule Technologies, BRUK-BET Fotowoltaika oraz Katedrą Metrologii i Systemów Diagnostycznych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, pozyskaliśmy wsparcie merytoryczne oraz próbki najnowocześniejszych ogniw fotowoltaicznych, w tym szybę z warstwą kropek kwantowych i niezwykle obiecujące materiały stworzone na bazie perowskitów. Są to absolutnie nowatorskie rozwiązania na skalę światową. Nasi uczniowie pracują nad zbudowaniem prototypu fotowoltaicznego panelu tandemowego, co jest obecnie głównym kierunkiem badań wiodących firm i instytutów naukowych.

Kolejnym dużym projektem jest autonomiczny system nawadniania ogrodów, przygotowywany na „Olimpiadę Innowacji Technicznych”. Część instalacji jest już zakopana w naszym szkolnym ogrodzie. O jej innowacyjności decyduje kilka elementów. System pobiera dane z czujników pogodowych i wilgotności gleby i sam decyduje o rozpoczęciu i czasie trwania podlewania. Układ podzielony jest na kilka sekcji dostosowując podlewanie do poszczególnych części ogrodu. Te, które są bardziej wystawione na promieniowanie słoneczne, będą podlewane częściej od tych zacienionych.

Poza tym do podlewania wykorzystywana zostanie deszczówka zgromadzona w zbiornikach stojących przy rynnach. Dodatkowo, system będzie się kierował informacjami pobieranymi z internetowego serwisu pogodowego. Zapewni to optymalne gospodarowanie wodą pobieraną z wodociągu w przypadku braku deszczówki.

Poza dużymi projektami, prowadzone były prace bieżące: naprawy i modyfikacje usprawniające działalność w pracowniach koła naukowego. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, aby nauczyć się nowych rzeczy lub szlifować posiadane umiejętności w różnych dziedzinach naukowo-technicznych. Humory dopisywały i wszyscy spędzili ten czas twórczo i kreatywnie.