Wypuszczenie balonu stratosferycznego 27.10.2022 r. w Niepołomicach było głównym punktem wyjazdu edukacyjnego Szkolnego Koła Naukowego „TechnoZone”. Tego dnia nasi uczniowie mieli prawdziwą naukowa ucztę, gdyż w programie znalazło się jeszcze kilka innych atrakcji na terenie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego.
Zaczęliśmy od teleskopowych obserwacji Słońca. Nasza dzienna gwiazda tego dnia prezentowała się znakomicie. Piękna i prawie bezchmurna pogoda umożliwiła ciągłą obserwację za pomocą dwóch teleskopów pod okiem p. Grzegorza Sęka, astronoma z obserwatorium.
Można było zaobserwować czarną plamę słoneczną na tarczy i kilka protuberancji na obwodzie. Dzień wcześniej p. Wojciech Cebula podobnym sprzętem w szkole prowadził obserwacje zaćmienia słońca.
W oczekiwaniu na seans w planetarium, dyrektor obserwatorium, p. Dominik Pasternak oprowadził nas po swoim królestwie. Mogliśmy m.in. wziąć do ręki prawdziwy meteoryt i odgadnąć pierwszy historycznie stary projektor gwiazd i planet, jaki był uruchomiony w Polsce.
Po południu ugościła nas w planetarium p. Monika Maślaniec odkrywając przed nami tajemnice kosmosu. Wyświetlane obrazy bardzo pobudzały wyobraźnię i inspirowały do zgłębiania kosmicznych zagadek.
Po seansie w planetarium przeszliśmy się na Niepołomickie Błonia. Jest to jeden z najatrakcyjniejszych miejskich terenów spacerowo-wypoczynkowych w regionie i kraju, m.in.: z okazałym ogrodem doświadczeń, parkiem sensorycznym, wybiegiem dla psów, rozprężalnią, strefą piknikową, ogrodami deszczowymi.
Gdy zaczęło się ściemniać, p. Grzegorz Sęk zaprosił nas pod kopułę teleskopu. Panowały świetne warunki do obserwacji planet. Za cel obraliśmy planetarne giganty: Jowisza z czterema galileuszowymi księżycami i ozdobiony pierścieniami Saturn. Podczas naszych obserwacji jeden z księżyców Jowisza przestał być widoczny, gdyż „wszedł” na tarczę planety. Za to widoczny stał się księżyc Saturna – Rea.
Dzień zakończył spotkanie z podróżnikiem, p. Przemysławem Gołembowskim. Przedstawił nam bogato ilustrowany zdjęciami wykład: „Szlakiem Inków i misjonarzy (5 tygodni z misjonarzem Casimiro po Ameryce Południowej – Brazylia, Peru, Boliwia, Paragwaj i Argentyna)”. Podzielił się z nami historią swoich wypraw, równocześnie opowiadając o swoich doświadczeniach związanych z krótkofalarstwem.
Podziękowania należą się Szymkowi Hajdukowi z kl. 2ceT, który zaplanował i koordynował cały wyjazd.