Konferencja „Praktyczny wymiar innowacji” na Politechnice Rzeszowskiej

Bez kategoriiMożliwość komentowania Konferencja „Praktyczny wymiar innowacji” na Politechnice Rzeszowskiej została wyłączona

Konferencja „Praktyczny wymiar innowacji” na Politechnice Rzeszowskiej.

Politechnika Rzeszowska zorganizowała 18.10.2024 r. konferencję „Praktyczny wymiar innowacji – szkoła, biznes i uczelnia w dążeniu do novum”. Odbyła się ona w ramach projektu „Politechniczna Sieć Via Carpatia” (politechniki z Rzeszowa, Lublina i  Białegostoku). Jednym z elementów tej inicjatywy jest konkurs „Naukolatek – nastoletni naukowiec”, w którym nasi uczniowie już dwukrotnie byli laureatami. W konferencji z naszej szkoły wzięli udział: Szymon Jagiełło, Krzysztof Kucharski, Kamil Lauzer, Michał Mikołajczak z kl. 3bT oraz Kacper Świerczyński (2ceT) i Jakub Krogulski (1aT).

Celem konferencji było upowszechnianie osiągnięć naukowych, a także wymiana doświadczeń i integracja środowiska naukowego, biznesu i szkół średnich. Konferencję rozpoczął prorektor ds. studenckich i umiędzynarodowienia dr hab. inż. Bartosz Miller zachęcając uczniów do podjęcia studiów na Politechnice Rzeszowskiej. Następnie odbyły się prezentacje studenckich kół naukowych. O możliwości rozwoju pasji i zainteresowań na naszej uczelni opowiedzieli liderzy czołowych kół naukowych działających na Politechnice Rzeszowskiej. O wytrwałości w dążeniu do celu, jakim jest sukces oraz pracach nad nowym bolidem elektrycznym opowiedział lider zespołu PRz Racing Sebastian Rosół. Wyzwania i ambitne plany koła EUROAVIA Rzeszów w budowie udźwigowych bezzałogowych statków powietrznych, a następnie prezentowaniu ich podczas międzynarodowych zawodów konstruktorskich przedstawił lider zespołu Wojciech Stachura.

Koła naukowe prezentowały na stoiskach swoje osiągnięcia przez całą konferencję.

Kolejnym punktem konferencji były wykłady. Wykład „O ekologii w transporcie lotniczym” wygłosił dr hab. inż. Andrzej Majka, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej. Szczególnie interesujące było zastosowanie wodoru do zwiększenia efektywności paliwowej w celu pogodzenia rozwoju innowacyjnych rozwiązań z ochroną środowiska.

O „Technice radiowej identyfikacji obiektów RFiD dzisiaj i jutro” opowiedział dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz. Tematyka wykładu dotyczyła stanu obecnego i nieodległej przyszłości, jaka wyłania się z innowacji w obszarze techniki radiowej identyfikacji obiektów (RFID), które od 25 lat z sukcesem są kreowane na Politechnice Rzeszowskiej.

Podczas prezentacji „Trendy i innowacje we współczesnym przemyśle motoryzacyjnym” przygotowanej przez Feliksa Różaka z Aptiv S.A. Kraków można było znaleźć odpowiedzi na pytania: jak będzie wyglądał samochód za 5, 10 lat i czy systemy w naszych samochodach nie są za nowoczesne do aktualnej infrastruktury i dlaczego zmieniają się tak często.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć widowiskowych pokazów z fizyki przygotowanych przez Studencki Koło Naukowe FOTON. Podczas pokazów zostały zaprezentowane atrakcyjne demonstracje wybranych praw i zjawisk fizycznych, w których czynnie uczestniczyli wszyscy nasi uczniowie.

© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.