Politechnika Rzeszowska zorganizowała 18.10.2024 r. konferencję „Praktyczny wymiar innowacji – szkoła, biznes i uczelnia w dążeniu do novum”. Odbyła się ona w ramach projektu „Politechniczna Sieć Via Carpatia” (politechniki z Rzeszowa, Lublina i Białegostoku). Jednym z elementów tej inicjatywy jest konkurs „Naukolatek – nastoletni naukowiec”, w którym nasi uczniowie już dwukrotnie byli laureatami. W konferencji z naszej szkoły wzięli udział: Szymon Jagiełło, Krzysztof Kucharski, Kamil Lauzer, Michał Mikołajczak z kl. 3bT oraz Kacper Świerczyński (2ceT) i Jakub Krogulski (1aT).
Celem konferencji było upowszechnianie osiągnięć naukowych, a także wymiana doświadczeń i integracja środowiska naukowego, biznesu i szkół średnich. Konferencję rozpoczął prorektor ds. studenckich i umiędzynarodowienia dr hab. inż. Bartosz Miller zachęcając uczniów do podjęcia studiów na Politechnice Rzeszowskiej. Następnie odbyły się prezentacje studenckich kół naukowych. O możliwości rozwoju pasji i zainteresowań na naszej uczelni opowiedzieli liderzy czołowych kół naukowych działających na Politechnice Rzeszowskiej. O wytrwałości w dążeniu do celu, jakim jest sukces oraz pracach nad nowym bolidem elektrycznym opowiedział lider zespołu PRz Racing Sebastian Rosół. Wyzwania i ambitne plany koła EUROAVIA Rzeszów w budowie udźwigowych bezzałogowych statków powietrznych, a następnie prezentowaniu ich podczas międzynarodowych zawodów konstruktorskich przedstawił lider zespołu Wojciech Stachura.
Koła naukowe prezentowały na stoiskach swoje osiągnięcia przez całą konferencję.
Kolejnym punktem konferencji były wykłady. Wykład „O ekologii w transporcie lotniczym” wygłosił dr hab. inż. Andrzej Majka, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej. Szczególnie interesujące było zastosowanie wodoru do zwiększenia efektywności paliwowej w celu pogodzenia rozwoju innowacyjnych rozwiązań z ochroną środowiska.
O „Technice radiowej identyfikacji obiektów RFiD dzisiaj i jutro” opowiedział dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz. Tematyka wykładu dotyczyła stanu obecnego i nieodległej przyszłości, jaka wyłania się z innowacji w obszarze techniki radiowej identyfikacji obiektów (RFID), które od 25 lat z sukcesem są kreowane na Politechnice Rzeszowskiej.
Podczas prezentacji „Trendy i innowacje we współczesnym przemyśle motoryzacyjnym” przygotowanej przez Feliksa Różaka z Aptiv S.A. Kraków można było znaleźć odpowiedzi na pytania: jak będzie wyglądał samochód za 5, 10 lat i czy systemy w naszych samochodach nie są za nowoczesne do aktualnej infrastruktury i dlaczego zmieniają się tak często.
Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć widowiskowych pokazów z fizyki przygotowanych przez Studencki Koło Naukowe FOTON. Podczas pokazów zostały zaprezentowane atrakcyjne demonstracje wybranych praw i zjawisk fizycznych, w których czynnie uczestniczyli wszyscy nasi uczniowie.