Nasza drużyna wywalczyła 17 listopada br. w Rzeszowie awans do finałów krajowych Turnieju w Projektowaniu Gier Komputerowych zajmując 1 miejsce. Team składa się aż z 10 osób: Norbert Falenty, Aleksander Stanoch, Krystian Madej, Jakub Grych, Katarzyna Zdziebko, Michał Zięba (wszyscy z kl. 4aT), Gabriela Kania (kl. 4bT) oraz Sebastian Kloc, Mateusz Kawalec i Jakub Długosz z kl. 3aTP. Zespół jest tak liczny, gdyż tworzenie gier wideo wymaga znajomości z różnych dziedzin IT i artystycznych.
Konkurs jest organizowany przez Fundację Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży „Teatrikon” oraz Ministra Cyfryzacji – w ramach przyjętego uchwałą Rady Ministrów „Programu Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029”. Celem konkursu jest zaktywizowanie uczniów pod kątem rozwoju najbardziej zaawansowanych umiejętności informatycznych, jakimi są umiejętności projektowania gier komputerowych przez zapewnienie wsparcia metodycznego i merytorycznego.
Pod koniec października nasza drużyna wysłała na konkurs swoją koncepcję gry oraz wyprodukowała krótki film o sobie i grze. Jej nazwa to „Errata”. Oto streszczenie „w pigułce” całego pomysłu:
Gracz zostaje przeniesiony do innego świata wypełnionego różnymi mechanizmami. Ma za zadanie przemieszczać się między wymiarami, gdzie prawa fizyki działają inaczej. Głównym celem jest naprawianie maszyny sterującej światem. Wykorzystane będą koncepty geometrii nieeuklidesowej oraz teorie wszechświatów równoległych. Gra przedstawi anomalie grawitacji, materii, portale oraz nietypowe zachowanie czasu. Pokonywanie przeszkód przekaże wiedzę z dziedzin mechaniki, elektroniki i logiki.
Na tej podstawie zostaliśmy zakwalifikowani do etapu regionalnego, z którego do finału awansowały 3 drużyny.
Wydarzenie było podzielone na dwie części: szkolenia i rywalizacja. Na początku wystąpił prezes Prime Bit Studio, pan Michał Ręczkowicz, z niezwykle inspirującą prezentacją o założeniu i sukcesach swojej firmy tworzącej gry komputerowe. Mimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku (od 2014 r.), firma ma status międzynarodowy i ogromną liczbę klientów w ponad 200 krajach. Po wykładzie odbyły się warsztaty w trzech kategoriach(stąd skrótowa nazwa turnieju – T3G): Game development (kodowanie i programowanie gry), Experience design (oprawa graficzna i dźwiękowa) i Game Design (projektowanie narracji, poziomów, warstw fabularnych, testów). Uczniowie mogli pogłębić swoje umiejętności w tych trzech dziedzinach projektowania gier wideo. W międzyczasie uczniowie i opiekunowie rozwiązywali indywidualne testy wiedzy.
Druga część to właściwa rywalizacja. Każda drużyna miała rozwiązać 10 zadań praktycznych z różnych dziedzin. Należało wykazać się umiejętnościami logicznego i algorytmicznego myślenia, różnymi zdolnościami od matematycznych po artystyczne oraz ponadprzeciętną kreatywnością i wyobraźnią. Aby zmagania zakończyć sukcesem, należało wykazać się perfekcyjną pracą grupową i zgraniem. Nasz team, jako jedyny, zakończył ten etap ze 100-procentowym wynikiem.
Naszą drużynę czeka teraz ponad pół roku ciężkiej pracy. Przed nimi 5-dniowy wyjazd edukacyjny, zadania miesięczne, 2 jednodniowe zjazdy edukacyjne, konsultacje online i przygotowania do Gali Finałowej, która odbędzie się w czerwcu 2022 r. Do tego czasu będą pod okiem profesjonalistów rozwijać swoje umiejętności programowania, tworzenia grafiki 2D i 3D i innych dziedzin game design.
Partnerami Turnieju: Ten Square Games S.A., Centrum Badań Gier Wideo UMCS Lublin, Uniwersytet Morski w Gdyni, Polskie Towarzystwo Badania Gier, Reality Unit Sp. z o.o., Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.