Ponad pół roku trwał konkurs w ramach politechnicznego projektu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec zorganizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz uczelni tworzących Politechniczną Sieć Via Carpatia. Na Podkarpaciu uczelnią prowadzącą była Politechnika Rzeszowska. Trzyosobowe zespoły ze szkół średnich miały za zadanie opracować interdyscyplinarne projekty badawcze zgodne z profilem kształcenia politechnicznego. Prace miały się charakteryzować wysokimi walorami naukowo-technicznymi i przekładać się na praktyczne ich wykorzystanie w rożnych dziedzinach.
Do gali finałowej, którą zorganizowała 6 grudnia 2023 r. Politechnika Białostocka, dostało się 15 drużyn z finałów wojewódzkich. Z naszej szkoły zakwalifikowała się drużyna w składzie: Jakub Stanula-Kaczka, Jakub Oleksy i Dawid Szynal. W momencie rozpoczęcia konkursu byli uczniami-maturzystami. Obecnie studiują na wyższych uczelniach technicznych. Ze względu na ważne zajęcia i zaliczenia na studiach, Jakub Stanula-Kaczka nie mógł pojawić się na finałach. Ale jego koledzy tak skutecznie i efektownie zaprezentowali swój projekt, że komisja konkursowa jednogłośnie przyznała im tytuł laureata. Z uwagi na dużą różnorodność projektów, komisja konkursowa postanowiła wybrać sześciu równorzędnych zwycięzców, wśród których znaleźli się nasi uczniowie z koła naukowego TechnoZONE. Wszyscy laureaci otrzymali w nagrodę hulajnogi elektryczne.
Nasi uczniowie zaprojektowali inteligentne ogrodzenie posesji będące jednocześnie zabezpieczeniem przed włamaniami jak ochroną zwierząt domowych przed ucieczką z podwórka, hodowli itp. Oprócz wykonania prototypowych paneli możliwych do montażu na wielu typach płotów, stworzyli aplikację mobilną, dzięki której można było w czasie rzeczywistym monitorować każdy odcinek ogrodzenia (przęsło) z osobna. System umożliwiał podłączenie kamer i reflektorów kierunkowych, włączających się w momencie próby pokonania płotu.
Oddajmy głos przedstawicielom komisji konkursowej: – Spośród 15 projektów, wybierzemy te, w których uczniowie wykazali się kreatywnością, mieli innowacyjne pomysły, ale liczy się też tematyka pracy. Bierzemy bowiem pod uwagę to, czy projekt pozwala wnieść coś nowego – wyjaśniał dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz, Prorektor ds. Nauki Politechniki Rzeszowskiej.
– Konkurs wspiera najbardziej aktywną młodzież, która pod okiem swego opiekuna przygotowuje swój pierwszy projekt naukowy. W przedsięwzięciu Politechnicznej Sieci Via Carpatia biorą udział uczelnie zaangażowane w działanie, które zapewniają tym zespołom odpowiednie zaplecze aparaturowo-naukowe. Jest to doskonała inicjatywa, aby zintegrować nie tylko naukowców w ramach sieci czy uczelni, ale również właśnie najzdolniejszych uczniów – mówił prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, Prorektor ds. nauki Politechniki Lubelskiej.
– Konkurs „NAUKOLATEK” został opracowany po to, abyśmy mogli pokazać młodym ludziom na ścianie wschodniej, że mogą rozwijać swoje talenty. Kariera naukowa to jest coś, co jest w zasięgu ich możliwości. Dajemy im wędkę i prosimy o to, żeby zrobili interesujące projekty o charakterze naukowym. I to rzeczywiście się udaje. Powstają bardzo ciekawe i dojrzałe rozwiązania, które łączą młodych ludzi, udowadniają im, że nauka może być fascynująca – przekonywał prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej.