olejna misja stratosferyczna „Kwiatka” odbyła się 27 października 2022 r. Tym razem start odbył się z terenu Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Dzięki temu nie groziło nam lądowanie na terenie Ukrainy, co zdarzyło się podczas naszej poprzedniej misji. Aby balon nie „uciekł” na Słowację, został dopompowany większą ilością helu. Dzięki temu szybciej się rozszerzył i pękł jeszcze nad Polską. Szkołę reprezentował niemal cały skład Koła Naukowego „TechnoZONE”.
Stanowisko startowe. Przygotowaniom przygląda się p. dyr. Joanna Dymitrowska i wicestarosta Powiatu Dębickiego, p. Adam Pieniążek. Ekipa techniczna w składzie: Włodzimierz Tarnowski (od prawej) – Stowarzyszenie WroSpace, Hubert Hajduk (z tyłu) –Instalacje24.org, Mateusz Ferfecki (od lewej) i Szymon Hajduk w żółtej kamizelce.
Dzięki zapewnieniu bezpiecznej trasy, balon został wyposażony w bardzo rozbudowaną aparaturę oraz trzy kamery. W momencie sporządzania notatki, zdjęcia i filmy z kamer nie zostały jeszcze opracowane, będą one opublikowane w ciągu najbliższego tygodnia.
Aparatura i kamery zostały podczepione pod balon na długiej lince w sześciu styropianowych kapsułach. Sprzęt był najwyższej jakości. Mógł pracować nawet w temperaturze -50°C.
Balon posiadał rozbudowane środki łączności umożliwiające m.in. odbiór przez radioamatorów w całej Polsce zdjęć przygotowanych przez Koło Naukowe „TechnoZONE”. Czujniki mierzyły temperaturę, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, a wszystko na bieżąco było przekazywane na ziemię drogą radiową. Balon wyposażony był również w moduł łączności satelitarnej, dzięki któremu udało się zlokalizować w trudnym terenie miejsce lądowania w okolicach Krynicy-Zdrój.
Uzyskane dane naukowe dotyczące zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności oraz prędkości i zmienności kierunku wiatrów na poszczególnych wysokościach, posłużą do planowania przyszłych eksperymentów balonowych i rakietowych organizowanych przez Szkolne Koło Naukowe „TechnoZONE”.
Całe przedsięwzięcie, tak jak i czerwcowy lot stratosferyczny, odbył się dzięki współpracy Szkolnego Koła Łączności SP8KDE przy ZS Nr 2 w Dębicy, p. Włodzimierza Tarnowskiego SQ6NLN, Szymona Hajduka SQ8AOL, Huberta Hajduka SQ9AOL i Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców SP9MOA (symbole literowo-cyfrowe są radioamatorskimi znakami wywoławczymi). Dziękujemy im wszystkim za pomoc i nadzwyczajne zaangażowanie.