Pokazy naukowo-artystyczne w dębickiej dziewiątce

Bez kategoriiMożliwość komentowania Pokazy naukowo-artystyczne w dębickiej dziewiątce została wyłączona

W przeddzień Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej nr 9 w Dębicy został zorganizowany Festiwal Nauki i Rozrywki. Atrakcji było wiele: od malowania twarzy i zajęć plastycznych, przez wystawy starych radioodbiorników i motyli oraz pokazy fryzjerstwa i kelnerstwa, po zajęcia językowe i naukowe. Mocnym punktem pokazów były spotkania z robotyką zorganizowane przez uczniów z naszego Koła Naukowego TechnoZone.

Zwiedzający mieli sporo radości podczas sterowania robotami Lego, które poruszały się po podłodze wśród publiczności. Duże zainteresowanie wzbudził pojazd potrafiący samodzielnie wchodzić po schodach. Wiele osób oglądało go ze wszystkich stron, aby odkryć czujniki, dzięki którym robot potrafił tak sprawnie się wspinać.

Roboty Lego prezentował nasz uczeń – Mateusz Ziobro z kl. 1aT. Zademonstrował również swoją grę typu „fliper”, również zbudowaną z zestawów Lego Mindstorms. Za uzyskanie najlepszych wyników zwiedzający otrzymywali cukierki:).

Dużą atrakcją był dron skonstruowany w naszym kole naukowym na potrzeby misji CanSat. Zwiedzający mogli poznać jego budowę i zasadę działania. Sterowali kamerą drona i zaczepem umożliwiającym zrzut ładunku podczas lotu. Pokazy prowadził nasz specjalista od dronów – Sławek Rojek z kl. 1cT.

Głównym punktem programu było sterowanie miniłazikiem po specjalnie zbudowanej powierzchni „marsjańskiej”. Tym razem była to mniejsza wersja krateru, którą wykonali uczniowie z drugiej grupy kl. 3aT.

Wszyscy chętni mogli wykonać próbę polegającą na przejeździe przez grzbiet górski do krateru uderzeniowego. Misja okazała się dość trudna, ale młodzież z „dziewiątki” radziła sobie świetnie. Na uwagę zasługuje fakt, że w zabawie brała udział spora liczba dziewcząt, co zadaje kłam twierdzeniu, że techniką interesują się głównie mężczyźni. ????

Łazik marsjański był częścią projektu CanSat. Jako „Ambasadorzy Kosmiczni”, do końca tego roku prezentujemy swoje osiągnięcia związane z europejskim konkursem CanSat oraz inicjatywy biura ESERO Polska działającego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (http://esero.kopernik.org.pl/). Zwiedzający mieli okazję oglądać dwie wersje naszego minisatelity mieszczącego się w małej puszce po napoju.

Po zakończeniu pokazów naukowych przyszedł czas na część rozrywkową. Nie mogło w niej zabraknąć przedstawicieli „Kwiatka”. Nasi szkolni artyści z zespołu The Flowers zagrali na podsumowanie całego pikniku przed liczną publicznością, zgromadzoną w hali sportowej.

© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.