Już trzeci raz z rzędu nasi uczniowie z Koła Naukowego „TechnoZONE” wygrali konkurs „Naukolatek – nastoletni naukowiec” organizowany przez Politechniczną Sieć „Via Carpatia”. Żadnej innej szkole w Polsce nie udała się tego dokonać, choćby dwa razy. Naszymi laureatami są: Szymon Jagiełło (3bT), Kamil Lauzer (3bT) i Kacper Świerczyński (2ceT).
Finałowa Gala Konkursowa odbyła się 17 czerwca 2025 r. na Politechnice Lubelskiej. Awansowało do niej po kilku etapach 15 najlepszych drużyn z Polski. Zadaniem uczniów była praca naukowo-badawcza, której efektem było skonstruowanie prototypów urządzeń, zaprojektowanie nowatorskich rozwiązań z dziedzin STEM lub inżynierskie rozwiązanie różnorodnych problemów naukowo-technicznych.
Z uwagi na ogromne zróżnicowanie tematyczne (ekologia, informatyka, automatyka, technologie chemiczne, agrarne, mechatroniczne itp.) Jury konkursu przyznało sześć tytułów laureatów, bez podziału na miejsca. Ze względu na bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu, Komisja miała bardzo trudny wybór, czego efektem było znaczne przedłużenie jej obrad.
Nasi uczniowie postawili sobie zadanie skonstruowanie tandemowych układów fotowoltaicznych, których sprawność energetyczna jest znacząco lepsza od typowych paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach domów i farmach. Do tego celu użyli najnowocześniejszych na świecie materiałów, m.in. szyb z warstwą kropek kwantowych oraz ogniw perowskitowych będących hitem naukowym ostatnich lat.
Wstępne prace koncepcyjne rozpoczęły się już pod koniec czerwca ubiegłego roku. Potem nastąpił etap pozyskiwania materiałów do badań. Trwało to kilka miesięcy, gdyż zdobycie szyby kwantowej i ogniw perowskitowych graniczy z cudem. Dziękujemy firmom wspierającym: ML-System oraz Saule Technologies, które użyczyły nam swoje eksperymentalne produkty. Są one w czołówce światowych rozwiązań naukowych w dziedzinie fotowoltaiki. Szczególne podziękowania należą się dr Jakubowi Wojturskiemu – opiekunowi zespołu ze strony Politechniki Rzeszowskiej oraz dr Krzysztofowi Baranowi, który udostępnił naszej ekipie najnowocześniejszy sprzęt badawczy i pomógł w pomiarach.
W miarę pozyskiwania materiałów badawczych, nasi uczniowie wykonywali różnorodne eksperymenty, wystawiając ogniwa słoneczne na – często – ekstremalne warunki. Część badań wykonana została w Laboratorium techniki świetlnej na Politechnice Rzeszowskiej (patrz: http://technozone.kwiatek.edu.pl/eksperymenty-w-l…chniki-swietlnej/).
Po wielomiesięcznej pracy efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Opracowane ogniwa tandemowe wykazały przyrost sprawność od 22 do 45% względem tradycyjnych paneli. Efektem tych badań jest naukowe sprawozdanie, którego poziom – zdaniem współpracujących z nami naukowców – dorównuje pracom magisterskim na politechnice. Zadecydowała ona o awansie naszej drużyny do finału. Miło było nam słyszeć z ust prorektorów, że nasza szkoła znów podwyższyła poziom naukowy konkursu.
Podczas Gali Finałowej, należało na scenie przedstawić 10-minutową prezentację przed Jury i licznie zgromadzoną widownią. Nasi laureaci wystąpili perfekcyjnie, dając – jak to określono – naukowy show. W porywający sposób zademonstrowali bardzo skomplikowane zagadnienia naukowe oraz praktyczne wyniki swojej pracy. Przez całą prezentacją udostępniali publiczności i Jury swoje konstrukcje, aby wszyscy mogli – dosłownie – dotknąć najnowszych istniejących w fotowoltaice technologii.
Ten wyjątkowy sukces naszych uczniów to nie tylko dowód ich imponujących kompetencji technicznych, lecz także świadectwo niezwykłej pasji, determinacji i wytrwałości. Szymon, Kamil i Kacper poświęcili niezliczone godziny na badania, analizę danych i testowanie rozwiązań – nie z obowiązku, lecz z autentycznego zamiłowania do nauki i chęci czynienia świata lepszym miejscem.
Dzięki swojej pracy naukowej zyskali coś znacznie więcej niż tytuł laureatów – zdobyli doświadczenie, które otwiera im drzwi do najlepszych uczelni technicznych i współpracy z liderami branż przyszłości. Udowodnili, że ambitna praca poparta wizją i zaangażowaniem może prowadzić do rezultatów na światowym poziomie. Jesteśmy dumni, że to właśnie oni tworzą przyszłość naszej szkoły, regionu i – być może – nowej generacji technologii.
© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.