Temat przewodni 23. Pikniku Naukowego, który się odbył 11 maja 2019 r. w Warszawie na stadionie PGE Narodowym w Warszawie, to „My i maszyny”. Przestrzeń podzielona była na siedem stref tematycznych: przyszłości, zdrowia, kultowych eksperymentów, cywilizacji, rodzinnej, „zrób to sam” oraz gości zagranicznych.
Jednym z wystawców była ekipa z „Kwiatka” prezentująca dorobek naszego Koła Naukowego TechnoZone. Reprezentowali nas: Tomasz Zdziebło i Łukasz Krystoń z kl. 4cT oraz Wiktor Jezioro z kl. 2bT. Zostaliśmy zaproszeni przez Biuro ESERO Polska działające w Centrum Nauki „Kopernik”. ESERO jest edukacyjną agendą Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nasza szkoła współpracuje z tą instytucją w ramach programu „Ambasadorów Kosmicznych” po wygranej w konkursie CanSat 2018 – kliknij <link>. Przypomnijmy – nasz zespół, CanSatieros Team, stworzył minisatelitę wielkości puszki po napoju, mieszczącego lądownik i łazik planetarny, który – po wystrzeleniu rakietą – samodzielnie lądował na spadochronie na powierzchni ziemi. Krótkie przypomnienie konkursu CanSat 2018 – kliknij link poniżej:
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych.
Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.
Nasza ekipa miała trudne i odpowiedzialne zadanie, gdyż organizowała pokazy w dwóch miejscach. Główną areną była duża makieta krateru marsjańskiego z łazikiem. Dookoła rozstawione były inne atrakcje, m.in. dron, stacja naziemna monitorująca parametry misji kosmicznej, pierwsza wersja CanSata, model stacji orbitalnej oraz tablice informacyjne. Na pytania zwiedzających odpowiadali Tomasz Zdziebło i Wiktor Jezioro. Obsługiwali oni pod względem technicznym poszczególne pokazy.
Drugim miejscem było stanowisko informacyjne w głównym namiocie-hali Centrum Nauki Kopernik. Zarządzał nim Łukasz Krystoń, który informował zwiedzających o naszych projektach oraz wykonywał pokazy z wykorzystaniem mniejszej wersji krateru oraz rozkładającego się lądownika CanSat. Całość dopełniała wyświetlana prezentacja multimedialna.
Największą atrakcją była możliwość wcielenia się w rolę operatora łazika marsjańskiego. Nasz łazik jeszcze nigdy nie był wykorzystywany z taką intensywnością. Przez 9 godzin pokazów sterowały nim dziesiątki osób – głównie dzieci, a to są najbardziej wymagający testerzy. Kilkakrotnie trzeba było wymieniać akumulatory, a raz jedno z kół napędowych, którego piasta nie wytrzymała morderczych misji naszych miłych gości. J
Aby zrozumieć warunki, w jakich pracuje łazik w kraterze, warto obejrzeć film wykonany jego kamerą. Znajduje się on pod linkiem:
Dodatkową atrakcję zapewnił Wiktor Jezioro. Dzięki jego urządzeniu z jednego z kraterów co pewien czas buchały kłęby dymu. Całość wyglądała bardzo realistycznie i obrazowała działalność wulkaniczną planety.
Krótki materiał filmowy pokazujący naszą wystawę na pikniku można obejrzeć pod poniższym linkiem:
Nasza ekspozycja i pokazy zebrały bardzo wysokie noty organizatorów za walory merytoryczne i atrakcyjność pokazów. Przed namiotem CanSatieros Team bez przerwy ustawiali się w kolejce zwiedzający chętni do kosmicznej jazdy łazikiem. Wszystkie odczyty z łazika były wyświetlane na panelu stacji naziemnej, którego autorem jest Damian Kurek z kl. 2aT Całość była również filmowana z dwóch kamer. Jedna umieszczona była w łaziku, a druga ponad 2 metry nad kraterem.
Przygotowania do pikniku trwały kilka tygodni. Do posiadanego już wyposażenia trzeba było wykonać dodatkowy model krateru, plansze informacyjne, prezentacje multimedialne, nowy panel obrazujący na komputerze wszystkie parametry łazika oraz elementy montażowe w celu zainstalowania całości w namiocie wystawowym. Konieczne były liczne prace mechaniczno-elektroniczne, które wykonywali, poza już wymienionymi, inni członkowie Koła Naukowego „TechnoZone”: Przemysław Tworek (2cT), Mateusz Ziobro (1aT), Sławomir Rojek (1cT), Krystian Nitkowski (4cT). „Gościnie” pomagali również uczniowie z kl. 3aT.
Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata, dlatego zaproszenie naszej szkoły do udziału w nim jest ogromnym wyróżnieniem. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji – co roku około tysiąca.