Wakacyjne wyzwania naukowe – technologiczne „Dev’s Kitchen” w Krakowie

Bez kategoriiMożliwość komentowania Wakacyjne wyzwania naukowe – technologiczne „Dev’s Kitchen” w Krakowie została wyłączona

foto142Uczniowie naszego technikum informatycznego i elektronicznego reprezentowali naszą szkołę nawet podczas wakacji. Dzięki sukcesowi w polskiej edycji międzynarodowego konkursu Imagine Cup 2016, zostali zaproszeni do udziału w niezwykle interesującym wydarzeniu naukowo-technicznym. Całość odbywała się w konwencji znanych z telewizji programów Dev’s Kitchen lub programów popularno-naukowych nadawanych przez Discovery Channel, kiedy to w ograniczonym czasie należy wykonać skomplikowane zadanie. Oto „parametry” rozgrywki:

  • data: od 11 do 12 lipca 2016 r.;
  • miejsce: Krakowski Park Technologiczny;
  • organizatorzy: Akcelerator biznesowy DotConnect, ProfiAuto i Philips;
  • zawodnicy – uczniowie „Kwiatka: Patryk Ciebień, Jakub Czapiga, Artur Czernia, Mateusz Siwula, Bartłomiej Wacko, Tomasz Zdziebło;
  • zadanie: zaprojektowanie i wykonaniu bezprzewodowego systemu kontrolującego stan żarówek w samochodzie;
  • czas na wykonanie zadania: 24 godziny;

Każdy kierowca wie, że o przepalonej żarówce dowiadujemy się często przypadkiem, nieraz po kilku dniach lub dłużej. Może to być przyczyną groźnych zdarzeń na drodze. Nasza drużyna musiała stworzyć w wyjątkowo krótkim czasie rozwiązanie umożliwiające:

  • informowanie o konieczności włączenia świateł mijania podczas jazdy
  • wykrycie uszkodzonych żarówek
  • wysyłanie SMS-a na telefon kierowcy z informacją o przepalonej żarówce
  • wskazanie najbliższego warsztatu samochodowego w oparciu o GPS
  • wysyłanie na bieżąco danych o działaniu żarówek do chmury obliczeniowej, dzięki czemu kierowca, serwis i producent uzyskają statystyki umożliwiające analizę żywotności poszczególnych typów żarówek w różnych modelach samochodów.

Nasi zawodnicy o temacie zadania dowiedzieli się tuż przed rozpoczęciem zmagań – o 6:00 rano. Podzielili się na trzy dwuosobowe zespoły. Elektronicy – Mateusz i Tomek wykonali od podstaw część sprzętową – nadajniki dołączane do żarówek i sterowany mikroprocesorowo odbiornik. Zaprojektowali i wytrawili płytki PCB, w które wlutowali wszystkie potrzebne elementy (m.in. przetwornicę napięcia, sterownik mikroprocesorowy, moduł GSM, złącze kart mikroSD, modułu komunikacji radiowej).

Druga grupa, informatycy Kuba i Bartek, zaprogramowali urządzenia wykonane przez elektroników. Szczególnie trudnym elementem było zapewnienie komunikacji między żarówkami a stacją bazową, gdyż do komunikacji radiowej wykorzystano bardzo trudne w kodowaniu i konfiguracji układy NRF.

Trzecia grupa – Artur i Patryk – stworzyli sieciową aplikację mobilną, dzięki której kierowca, serwis i producent mogą w każdej chwili uzyskać w postaci statystyki wykresów informacje o stanie żarówek w konkretnym samochodzie. Mieli przed sobą wyjątkowo złożone zadanie. Aplikacja nie tylko miała działać na komputerach, tabletach i smartfonach pod różnymi systemami operacyjnymi, ale również wysyłać dane do chmury obliczeniowej i generować SMS-y.

Konwencja wydarzenia była bardzo wyczerpująca dla uczestników – tematyka znacznie wykraczająca poza szkolne programy nauczania, presja czasu, obecność kamer i publiczności oraz zmęczenie 24-godzinną pracą. Nasza zaprawiona w konkursowych bojach drużyna świetnie sobie ze wszystkim poradziła – tuż po wschodzie słońca następnego dnia cały system był gotowy.

Podczas całodobowych zmagań co kilka godzin drużyna przedstawiała zgromadzonym ekspertom, mediom i gościom ze świata biznesu efekty swojej pracy. Całość była transmitowana na żywo w Internecie.  Z wydarzenia powstał film, który możecie doglądnąć tutaj. Będzie on zachętą i inspiracją dla uczniów i studentów w kolejnych edycjach konkursu Imagine Cup.

Organizatorzy oraz uczestnicy Dev’s Kitchen udowodnili, że grupa utalentowanych młodych ludzi może w bardzo krótkim czasie stworzyć innowacyjne i zaawansowane rozwiązanie technologiczne. A od tego już tylko jeden krok, żeby założyć własną firmę, start-up, tworzącą nowoczesne rozwiązania technologiczne. Należy wspomnieć, że w poprzednich latach do udziału w podobnych wydarzeniach zapraszane były najlepsze drużyny studenckie. W tym roku po raz pierwszy zakwalifikowali się uczniowie z technikum, co jest szczególnie nobilitujące dla naszej szkoły.

Galeria

© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.