„SMART FLOWER”, czyli jak podłączyć rośliny do Internetu?

Bez kategoriiMożliwość komentowania „SMART FLOWER”, czyli jak podłączyć rośliny do Internetu? została wyłączona

Koło Naukowe „TechnoZone” – po sukcesach w kosmicznych projektach – powróciło na ziemię i zajęło się własnym ogródkiem. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W ciągu kilku dni opracowana została koncepcja systemu mikroprocesorowego automatyzującego uprawę roślin – od pojedynczych kwiatków „parapetowych”, po duże szklarnie z uprawą na skalę przemysłową. Nasi uczniowie ze swoim pomysłem pojechali na trzecią edycję  konkursu „Hackathon Rzeszów” i zdeklasowali rywali zajmując 1 miejsce. Drużynę tworzyli: Patryk Ciebień (3aT), Tomasz Zdziebło (2cT) i Artur Czernia (4aT). Ich sukces był tym większy, że wygrali ze studentami podkarpackich (i nie tylko) uczelni. Zostali również docenieni nagrodą dodatkową – wyróżnieniem Prezydenta Rzeszowa.

Hackathon_1

„Hackathon Rzeszów” jest jednym z największych wydarzeń programistycznych w Polsce Wschodniej. To maraton programistyczny, polegający na stworzeniu w ciągu dwudziestu czterech godzin (bez odpoczynku) jak najlepszych rozwiązań w danej kategorii konkursowej. Nasza drużyna wystąpiła w kategorii łączonej – „Internet of Things” (Internet rzeczy) + „Smart City”, która należy do najtrudniejszych wśród konkursów technologicznych.

Hackathon_4

Nasi zwycięzcy skonstruowali system „Smart Flower”, który dzięki zainstalowanym czujnikom sterował pompą wodną. Rozwiązanie to umożliwia zautomatyzowanie podlewania roślin. Pozwala też na opiekowanie się roślinami na odległość za pomocą smartfonu. Wszystkie czynności i parametry zapisywane są w chmurze obliczeniowej umożliwiając analizę wsteczną w przypadku, gdy nasza roślinka zachoruje. Wtedy specjalista – na podstawie zarchiwizowanych danych – może nam podpowiedzieć, jakie zrobiliśmy błędy w hodowli.

hackathon_7

System jest rozwojowy i umożliwia zaimplementowanie wielu dodatkowych funkcjonalności, na co nie było czasu podczas konkursu. Planowane są rewolucyjne rozwiązania, o których jeszcze nie napiszemy, ze względu na rozwojowy charakter systemu i konieczność ochrony przed ewentualną konkurencją.

Hackathon_2

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się najwyższymi umiejętnościami programistycznymi oraz elektronicznymi i pod presją czasu oraz zmęczenia stworzyć działające oprogramowanie i prototyp urządzenia. Pomysłodawca systemu – Patryk – wykazał nadzwyczajne opanowanie i mimo coraz większego stresu i narastającej, trudnej do opanowania senności, zdołał stworzyć świetną aplikację mobilną do „obsługi kwiatka”. Bardzo efektownie wyglądało, jak za pomocą smartfonu podlewał naszą laboratoryjną roślinkęJ. Tomek dobrał wszystkie elementy elektroniczne, zmontował i polutował je w całość, po czym napisał kod dla mikrokontrolerów. Dzięki temu pompa wodna ożyła i automatycznie dostarczała wody na żądanie spragnionej rośliny. Artur – „człowiek z żelaza”, gdyż zmęczenie się go nie imało – stworzył bazę danych w chmurze obliczeniowej, która umożliwiła połączenie smartfonu z rośliną i opiekę nad nią z każdego miejsca na Ziemi.

Hackathon_3

System „Smart Flower” wzbudził ogromnie zainteresowanie innych uczestników, publiczności oraz jury. Okazało się, że sporo ludzi zajmuje się hodowlą roślin ozdobnych lub użytkowych i chcieliby mieć takie rozwiązanie u siebie.

hackathon_8

Ostatnim punktem konkursu były prezentacje zakwalifikowanych do finału projektów. Nasza drużyna, oprócz przedstawienia rozwiązań technologicznych, popisała się świetnym modelem biznesowym umożliwiającym komercjalizację pomysłu, co znalazło się w uzasadnieniu przyznania nagrody.

hackathon_9

Całe wydarzenie odbyło się w dniach 19-20 maja 2017 r. na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS w Jasionce. Organizatorami były rzeszowskie firmy działające w segmencie wysokich technologii:PrimeBit StudioPrimeBit GamesCerviRobotics oraz Servocode.Patronat merytoryczny objęła firma Microsoft Polska.

© 2016 TechnoZone | WordPress theme by Dameer DJ.